1000-400-20-3C-21065024_ml 

جراحی رینوپلاستی بینی تبدیل یکی از رایج ترین عمل های جراحی دنیا شده است. حتماً برایتان این سؤال پیش آمده است که رینوپلاستی یعنی چه؟ رینوپلاستی از دو کلمه یونانی Rhinoseبه معنی بینی وPlastikosبه معنی شکل دادن و فرم دادن تشکیل شده است. رینوپلاستی عمل جراحی پلاستیک زیبایی (جراحی ترمیمی) بینی است. تمام شرایط آن از جمله هزینه و قیمت توسط پزشک پس از معاینه و بررسی پزشکتان به شما اعلام خواهد شد. پس در پرسیدن سؤالات اصلاً خجالت نکشید و از پزشکتان در مورد مضرات و خطرات احتمالی و نیز مزایای عمل بپرسید. این عمل را پزشک جراح در اتاق عمل یک بیمارستان مجهز به تجهیزات مدرن جراحی انجام می دهد و با استفاده از بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی بیمار هیچ گونه احساس درد و ناراحتی نخواهد کرد.


عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) چیست ؟
رینوپلاستی، که عموماً از آن با نام "عمل بینی" یا "عمل زیبایی بینی" یا "جراحی پلاستیک بینی" یاد میشود، یکی از رایجترین عملهای جراحی زیبایی هر سالهی ایالات متحده است. خواه تغییر شکل دادن بینی طبیعی مدّ نظر باشد، خواه ترمیم آسیب ناشی از تصادف یا ضربه و یا کاستن از مشکلات ساختاری دشوارکنندهی تنفس، سالانه هزاران بیمار برای آسودگی و جلب رضایت به عمل جراحی زیبایی بینی روی میآورند.

در طول عمل رینوپلاستی بینی، استخوانها و غضروف بینی اصلاح یا جابهجا میشوند و گاهی بافتی به بینی افزوده میشود تا ساختار بینی دستخوش تغییر شکل شود. به پوست بینی دست زده نمیشود؛ با این وجود، زمانی که ساختار استخوانی زیرین اصلاح میشود، پوست با شکل جدید به گونهای سازگار میشود که نتیجهی نهایی جذاب و گیرایی به دست آید.


عمل جراحی زیبایی بینی شامل چه مراحلی است ؟
حاذقترین جراحان بینی در دنیا شیوههای گوناگونی را جهت دستیابی به نتایجی بی عیب ونقص به کار میگیرند تا بین بینی اصلاح شده و توازن صورت بیمار هماهنگی کامل ایجاد کنند؛ در این راستا پهنای سوراخهای بینی تغییر مییابد، زاویهی بین بینی ودهان تنظیم میشود، بینی تغییر شکل مییابد، پهنای آن کم یا زیاد میشود و شکل نوک آن تغییر میکند.

عمل هر بیمار جراحی زیبایی بینی منحصر به فرد است، بنابراین با هر کدام نیز به شیوهای ویژه و متفاوت با دیگری برخورد میشود. با این حال، تمام عملهای جراحی زیبایی بینی از یک روال کلی پیروی میکنند.


جلسه مشاوره اولیه
مرحلهی ابتدایی هر عمل بینی برگزاری  جلسهی مشاوره در مطب جراح است که در خلال آن، در مورد انتظارها و دغدغههای بیمار به طور کامل صحبت میشود. ضمناً جراح بینی بیمار و ساختار صورت وی را بررسی میکند، و توصیههای مناسب را ارائه میدهد؛ همچنین به دقت هر گونه محدودیت بالقوه را با توجه به ساختار بینی فعلی و وضعیت پوست بیمار برای او توضیح میدهد. در این جلسه احتمالاً عکسهای پیش از عمل نیز گرفته میشوند.


آمادگی پیش از عمل
بیمار تقریباً ده روز پیش از عمل به مطب مراجعه یا در یک نشست ویدئویی با پزشک و همکاراناش شرکت میکند. در طول این ملاقات، بار دیگر آن چشمانداز یگانه به تأیید میرسد، برنامه پیش از عمل نهایی میشود، داروهای لازم تجویز و دستورات پزشک اعلام میشود و کلیهی کارهای اداری کامل میگردد. به این ترتیب بیمار در روز عمل هیچ کار اداری بر عهده نخواهد داشت و میتواند تا حد ممکن بر فرایند بهبودش متمرکز شود.

 

روز عمل
بیمار به بخش جراحی معتبر واقع در مطب پزشک میآید و برای یک عمل سرپایی 1 تا 3  ساعت آماده میشود. جهت اطمینان از راحتی بیمار و تسکین درد در طول عمل، بیمار تحت بیهوشی کامل قرار میگیرد یا داروی درون وریدی تزریق میشود، و در نهایت عمل آغاز میگردد.

دکتر با توجه به شکل و خطوط کنارهی بینی بیمار از طریق رینوپلاستی باز یا بسته به ساختار درونی بینی دسترسی مییابد. هم در رینوپلاستی باز و هم در رینوپلاستی بسته، برشهای ایجاد شده درون سوراخهای بینی از نظر پنهان میمانند و دیده نمیشوند. در رینوپلاستی باز، برش کوچکی نیز در کلوملا، ستون بین سوراخهای بینی ایجاد میشود.

به محض خاتمهی عمل، برشهای داخلی با بخیههای قابل جذب و تمام برشهای بیرونی با بخیههایی ظریفتر از تار مو بسته میشوند، احتمال دارد برای کنترل خونریزی، بینی پانسمان شود و در نهایت گچ بر روی بینی قرار داده میشود تا ورم را کنترل کند و محافظ بینی باشد.

مراقبت پس از عمل
از آنجا که عمل بینی یک عمل سرپایی است، بیماران میتوانند اندکی پس از جراحی به خانه بروند. با توجه به این که از داروهای مسکن ملایم استفاده شده یا بیمار تحت بیهوشی کامل بوده است، وی قادر به رانندگی نخواهد بود و باید توسط همراه تا منزل مشایعت شود و در طول چند ساعت اولیه بعد از عمل نیز تنها نماند.

اگرچه معمولاً درد پس از عمل بینی ناچیز است، مسکن برای بیمار تجویز میشود تا در صورت لزوم مصرف کند. ورم، سفتی و کبودشدگی در چند روز نخست پس از عمل طبیعی است، اما ظرف چند هفته از بین خواهند رفت.

بیماران معمولاً ظرف یک هفته به سر کار و فعالیتهای روزاانه بازمیگردند، اما باید از انجام فعالیت بدنی سنگین به مدت 3 تا 4 هفته پس از عمل خودداری کنند. طی دوره بهبود، بیمارانی که از عینک استفاده میکنند نباید عینک را بر روی پل بینی قرار دهند.

 

مزیتهای ( مزایا ) رینوپلاستی چیست ؟
صرف نظر از دلیل شما برای انجام عمل بینی، رینوپلاستی مزایای متعددی دارد.
داشتن خوابی راحت در شب
بدن شما به 6 تا 8 ساعت خواب آرام در هر شب نیاز دارد تا سلامت خود را حفظ کند. متأسفانه نابههنجاریهای ساختاری در سوراخ بینی باعث خر و پف فراوان، وقفه تنفسی در خواب (آپنه خواب) یا دیگر مشکلات تنفسی میشود و داشتن خوابی راحت را به یک رؤیا تبدیل میکند. عمل بینی، در کنار دیگر عملها جهت تغییر شکل مجراهای عبور هوای داخل بینی، در برطرف ساختن این معضلات رایج مربوط به خوابیدن مؤثر خواهد بود.

تنفس هوای تازه
عمل سادهی کشیدن یک نفس عمیق از راه بینی برای برخی از افراد به دلیل انسداد در بینی دشوار یا حتی غیرممکن است، انسدادی که به دلیل شکل گرفتن نادرست تیغه میانی بینی ـ ساختار جداکننده دو حفره بینی ـ رخ میدهد. یک جراح پلاستیک صورت ماهر و کاردان میتواند بینی داخلی را تغییر شکل دهد و این معضلات را به گونهای حل کند که بیمار بتواند سرانجام به طور طبیعی نفس بکشد.

افزایش اعتماد به نفس
بینی نقطهی کانونی صورت شماست؛ پس اگر از شکل آن راضی نیستید و موجب شرمساری شماست، در مجموع اعتماد به نفستان آسیب خواهد دید. انجام عمل بینی میتواند سادهترین راه افزایش اعتماد به نفس باشد و بهترین چهره را از شما در معرض دید همگان قرار دهد.

چگونه متوجه شوم که آیا انجام عمل بینی برای من مناسب است یا خیر ؟
تصمیم به انجام عمل بینی گرفتن یک تصمیم مهم و کاملاً شخصی است؛ عمل رینوپلاستی برای افرادی که به دلیل شکل یا اندازه بینی خود با کمبود اعتماد به نفس یا دیگر مشکلات دست و پنجه نرم میکنند، میتواند رخدادی باشد که زندگیشان را دستخوش تحولی اساسی میسازد.

فردی یک بیمار ایدهآل برای انجام رینوپلاستی بینی است که سالم، حداقل 14 ساله باشد و دخانیات مصرف نکند. از همه مهمتر، متقاضیان ایدهآل عمل بینی انتظارهایی واقعبینانه از دستاورد نهایی دارند. اگرچه رینوپلاستی چهرهی فرد را به شیوهای چشمگیر بهبود میبخشد، اما محدودیتهایی نیز وجود دارد. تبادل نظر شفاف و صادقانه بین جراح و بیمار، در کنار تشخیص نتایج واقعبینانه از سوی بیمار، بهترین توافق جهت اطمینان از رضایتمندی و سپاسگزاری بیمار از نتیجهی عمل است.

اگر باردار هستید یا در فکر بارداری، حتما این نکته را با پزشکتان مطرح کنید. اگر فقط در ناحیه پوست بینی مشکل دارید و از شکل کلی آن خرسند و راضی نیستید،  می توانید به بهترین دکترهای جراحی پلاستیک بینی مراجعه کنید تا با استفاده از لیزر، رینوپلاستی با لیزر را برایتان انجام دهند. عمل رینوپلاستی بینی کم خطر بوده ولی در صورتی که نتایج آن به صورت دلخواهتان نباشد، برای جراحی ترمیمی اصلاحی باید حداقل یک سال صبر کنید. پس انتخاب یک دکتر خوب و با تجربه در این زمینه شرط اصلی موفقیت در راستاست.